Mübariz Mansimov 240 milyon dolarlık Palmali davasını kaybetti

Gökmen Mert KURAL

Denizcilik sektörünün en büyük şirketlerinden Azeri kökenli Türk işadamı Mübariz Mansimov’a kötü haber Malta’dan geldi. Malta Mahkemesi, iki Azeri şirketi olan Mansimov’un şirketi Palmali ile Azerbaycan devletine ait SOCAR arasındaki davada Mübariz Mansimov aleyhine karar verdi. Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcı olan PETKİM’in ana hissedarı SOCAR, Mübariz Mansimov’a karşı 240 milyon dolarlık Palmali’nin varlıklarını dondurma yönündeki Londra tahkim kararını onadı, Mansimov’un itirazını reddetti.

LONDRA TAHKİM MAHKEMESİ’Nİ ONAYLADI

Malta Tahkim Merkezi’nin, Azerbaycan’ın devlete ait gaz şirketi SOCAR’ın Palmali International Holding Company’ye karşı açtığı davada Londra’daki muadilinin kararının uygulanması yönündeki kararını onadı. SOCAR, Mubariz Mansimov’u Palmali ile başarısız bir ortak girişim nedeniyle 240 milyon dolar tazminat ödemeye zorlayan 2021 tarihli Londra tahkim kararının uygulanmasını talep etti. Mansimov, kararın Malta mahkemelerinde uygulanması talebine itiraz etti. Türk vatandaşlığına geçen Mansimov, denizcilik endüstrisine yönelik dostane vergi yasaları nedeniyle denizcilik imparatorluğunun neredeyse tamamını Malta’da kurdu.

1.3 MİLYAR DOLAR SERVETİ VARDI

Mansimov’un Malta merkezli Palmali International Holding Company, Palmali International Holding Two, Palmali Logistics, Palocean Shipping, Paloffshore Oil Services, Palriver Shipping, Palsea Shipping, Tampal Trade, Pal Food, Palchem gibi düzinelerce gemi ve büyük holding şirketidir. Holding, Palmali Dry Cargo, Palmali Voyager, Caspian Holding, Pal Air, Pal Gas Holding, Barge Oil Services, GMM Shipping & Trading ve GMM Holding gibi şirketleri var. Mansimov, Forbes tarafından 2015 yılında 1,3 milyar dolarlık serveti olduğu belirtilmişti.

EKOL TV’Yİ SATIN ALDI

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, Ekol TV’yi satın aldığını geçtiğimiz ay duyurmuştu. Mansimov, Instagram hesabından yaptığı açıklamada “Ekol TV’yi çok yakında izleyicileriyle buluşturmak amacıyla çalışmalarımız sürmektedir” dedi.

Mübariz Mansimov’un açıklaması şöyle:

“Son günlerde bazı basın yayın organlarında şahsımın EKOLTV ismi ile bilinen televizyon kanalının sahibi olan şirketin hisselerini satın aldığıma dair haberler çıkmıştır.

Geçmişte radyoculuk alanında PAL Radyoları ile yaşadığımız tecrübeyi bu sefer televizyon dünyasına aktarmak amacı ile uzun süredir yürüttüğümüz çalışmaların sonuna yaklaşmış bulunmaktayız. Yönetim Kurulu Başkanı olduğum Palmali Holding Anonim Şirketi bünyesindeki medya şirketim ile EKOLTV isimli televizyon kanalının sahibi olan şirketin yetkilileri arasında şirketin çoğunluk hisselerinin Palmali Holding bünyesinde kurulu medya şirketine devri konusunda görüşmeler son aşamaya gelmiştir.

Palmali Holding Anonim Şirketi olarak Türkiye’de televizyon haberciliğine ve yayın hayatına yepyeni bir soluk ve heyecan getirmeyi hedefliyoruz ve bu amaçla EKOLTV‘yi çok yakında izleyicileriyle buluşturmak amacıyla çalışmalarımız sürmektedir.

Televizyon haberciliğine yeni bir soluk getirecek olan EKOLTV‘yi Türkiye’nin haber kanalı yapmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam ettiğimizi ve gelişmelerden sizleri ayrıca bilgilendireceğimizi belirtir saygılarımı sunarım.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x